Dela sidan på sociala medier

Kontakta Halmstads kommun

Telefon

Öppettider för besökare

Besöksadress

035-13 70 00

Måndag-torsdag

Rådhuset, Kyrkogatan 5

 

Kl. 08.00 - 17.00

 

Telefontider

Fredag

Postadress

Måndag-torsdag

Kl. 08.00 - 16.00

301 05 Halmstad

Kl. 07.00 - 17.00

 

 

Fredag

 

E-post

Kl. 07.00 - 16.00

Se kartalänk till annan webbplatsdirekt@halmstad.se

Kulturstipendium

Halmstads kommuns kulturstipendium delas ut till unga personer som visat lovande förutsättningar för insatser inom det kulturella verksamhetsområdet. Kulturstipendiet har karaktär av arbets-, rese- eller studie-stipendium och delas ut i samband med nationaldagsfirandet på Hallandsgården.

Sökande ska vara bosatt inom, eller genom sin verksamhet ha nära anknytning till, kommunen. Under vissa villkor kan kulturstipendiet även delas ut till grupp, organisation eller dylikt. Kulturstipendium beviljas för bestämt ändamål, dock ej för grundutbildning inom konstnärligt område, och ska sökas för egen räkning.

Summan är 50 000 kr per år som kan komma att delas mellan flera stipendiater.

Ansök senast 31 mars

Ansökningsblankett kulturstipendium.PDF  
(Om filen inte går att öppna, högerklicka och spara ner den)

Personbevis ska bifogas ansökan.

 

Tidigare kulturstipendiater
ÅrKulturstipendiatGenre

2018

Mette Gerdle

Musik


Cecilia Hansson

Konst

2017

Hugo Ulfsson

Musik


Therese Andersson

Musik

2016

Johanna Arvidsson

Bildkonst


Fredrik Essunger

Operamusik

2015

Jonas Börjesson

Konst

 

Lisa Nilsson

Dans

2014

Per Eriksson

Musik

 

Elina Nygren

Musik

2013

Sara Beischer

Litteratur

 

Gustav Jönsson

Dans

2012

Max Thornberg

Musik

 

Hedvig Jalhed

Musik

2011

Emma Skottke

Landskapsarkitekt

 

Nicole Neidert

Dansare

2010

Tor Palm

Möbeldesign

2009

Hanna Kappelin

Klassisk sång

 

Anna Andersson

Textilkonst

2008

Julia Szulc

Illustration/grafisk formgivning

 

Håkan Lindgren

Keramik och glaskonst

2007

Malin Henningsson

Smyckekonst

 

Wai-Ling So

Design

2006

Mariette Hansson

Musik/sång

2005

Jana Richtrova

Konst/glas, keramik

 

Adil Ademi

Breakdance

 

Petter och Lisa Axelsson

Design

2004

Christina Dongas

Musik/sång

 

Maria Andrén

Teater

2003

Maria Nilsson

Arkeologi

 

Mattias Johansson

Musik/piano

2002

Hanna Anderson

Konservering

 

Mats Lundahl

Bildkonst

2001

Märtha Pastorek

Dans

 

Nette Johansson

Konst

2000

Anna Hallberg

Dockteater

 

Eva Lutteman

Kulturpedagogik

1999

Madeleine Barringer

Musik/sång

 

Birgitta Brofeldt

Matkultur

1998

Ulf och Monika Häägg

Teater

 

Mymmel Blomberg

Fotojournalistik

1997

Kerstin Rudnick

Konst

 

Ann Johansson

Musik/sång

1996

Klara Björk

Film

 

Ockie Nidsjö

Konst

1995

Catharina Rysten

Litteratur

 

Martin Odd

Teater

1994

Maria Borgström

Konst

 

Magnus Ödmark

Litteratur

1993

Thomas Frisk

Konst

 

Svante Olsson

Båtbygge

1992

Siv E M Eriksson

Konst

 

Rolf Lundqvist

Byggnadsvård

 

Hugo Tham

Teater/dans

 

Per Thornberg

Musik

1991

Lars-Åke Svensson

Musik

 

Peter Dillberg

Scenografi/ljus

1990

Mats Johansson

Musik

 

Anders Högstedt

Musik

 

Mia Lundqvist

Konst

1989

Lena Stare

Konst

 

Dan Larsson

Musik

1988

Mikael Ericsson

Konst

 

Werner Wetzell

Foto

1987

Ulf Andersson

Teater

 

Ulrika Nord

Teater

1986

Stefan Carlsson

Musik

 

Olle Waller

Konst

 

Tuncel Bertan

Foto

1985

Anne Lund

Dans

 

Håkan Rosengren

Musik

1984

Nils Edin

Musik

1983

Tommie Haglund

Musik

 

Sven Andreasson

Musik

 

Kristina Vennborg

Konst

1982

Lena Sundbäck-Arnäs

Konst

 

Nizzan Jazz Band

Musik

1981

Hans-Urban Andersson

Musik

 

Anders Carlsson

Musik

 

Mikael Wallin

Musik

1980

Per Olof Nilsson

Konst

 

Bengt Rönnhedh

Arkitektur